رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

سلام دوستان.

من اگر بخوام برنامه ای رو از ابتدا بدون استفاده از cms ها بنویسم از فریم ورک استفاده میکنم . مثلا برای یک برنامه ی سبک از CI استفاده میکنم.

حالا اگر نخوایم از فریم ورک استفاده کنیم , و از طرفی هم نخوایم رویه ای ( اسپاگتی ) کد بزنیم , بهتره بعنوان مثال کوئری های insert , delete , update , select و ... رو در هر درخواست تکرار نکنیم .

یعنی بعنوان مثال من یک بار کوئری insert رو بعنوان یک کلاس ایجاد کنم , و در هر درخواست , نام جدول , و فیلدهای متفاوتی بهش ارسال کنم .

به این میگن مدل orm ؟

آموزشی برای این مورد هست ؟ جستجو کردم نتیجه ی خوبی پیدا نکردم .

اگر ممکنه یک مثال بزنید .

ممنونم.

ویرایش شده توسط pary_daryayi
لینک به ارسال

سلام

شاید مطالعه این نوشتار مفید باشه

ORM چیست؟

هرچند هنوز متوجه نشدم مشکلتون چی هست؟

میخواین متدهای طراحی CMS رو بدونید؟

لینک به ارسال

من میخوام کلاسی ایجاد کنم که شامل کوئری های insert , delete , update , select باشه .

قابلیت این کلاس طوری باشه که برای کوئری های مختلف مثلا insert بشه اسم جدول جدید و تعداد فیلد های متفاوت ارسال کرد.

یعنی اگر من در برنامه ام 10 بار کوئری insert رو در جداول مختلف اجرا میکنم , کدش رو یکبار نوشته باشم و فقط فیلدها و نام جدول رو که تغییر میکنه به این کوئری ارسال کنم ( مثل تابع )

چنین چیزی امکان پذیره ؟

میخوام بدونم آموزشی برای این هست .

لینک به ارسال

خوب آموزش نیاز نداره

شما نحوه کلاس نویسی رو میدونید؟

بعد هم میتونید در کلاستون برای هر عملیات یک تابع ایجاد کنید که بیاد طبق ورودی کارهایی که نیاز دارید رو انجام بده

شما بگید گه چیزهای یرو بلدید تا بشه بهتر کمک کرد

لینک به ارسال

ممنونم . به این موردی که من میخوام میگن orm ؟

من کار با کلاس و function رو بلدم ولی یه چیزی :

بعنوان مثال کوئری insert برای یک جدول ممکنه 5 فیلد باشه و برای یک جدول دیگه 10 فیلد . یعنی تعداد ورودی ها ی(پارامترهای ) تابع متغیر هستند .

میشه چنین تابعی تعریف کرد که نمیدونیم تعداد ورودی هاش چندتاست ؟

لینک به ارسال

سلام دوستان.

من اگر بخوام برنامه ای رو از ابتدا بدون استفاده از cms ها بنویسم از فریم ورک استفاده میکنم . مثلا برای یک برنامه ی سبک از CI استفاده میکنم.

حالا اگر نخوایم از فریم ورک استفاده کنیم , و از طرفی هم نخوایم رویه ای ( اسپاگتی ) کد بزنیم , بهتره بعنوان مثال کوئری های insert , delete , update , select و ... رو در هر درخواست تکرار نکنیم .

یعنی بعنوان مثال من یک بار کوئری insert رو بعنوان یک کلاس ایجاد کنم , و در هر درخواست , نام جدول , و فیلدهای متفاوتی بهش ارسال کنم .

به این میگن مدل orm ؟

آموزشی برای این مورد هست ؟ جستجو کردم نتیجه ی خوبی پیدا نکردم .

اگر ممکنه یک مثال بزنید .

ممنونم.

صرف اینکه بخواید کدی بنویسید که 2-3 تا تابع از رویه ی اصلی جدا باشد کلاس نویسی نکنید . وقتی میرین سمت کلاس نویسی و OOP و MVC , یعنی به پروژه ی خیلی بزرگ تو دست دارید و می خواید که برای گسترش های بعدی کارها آسان تر باشد و جوری نباشد که برای یک تغییر کوچک مجبور به تغییر همه ی قسمت های پروژه باشید. کلا برای این کار MVC مدل خوبی رو ارائه میده که میتونید ازش بهره ببرید

درواقع مدل MVC یه جور طرز فکر جدا نگه داشتن نمایش داده ها از روش کار با آنها است . از نظر تئوری , سیستمی که به خوبی بر مبنای MVC تولید شده است , باید به طراح کاربری و برنامه نویس پایگاه داده ها اجازه همکاری در یک سیستم مشترک را بدون تداخل بدهد.

طرز تفکر شما نسبت به مدل ORM تغریبا درست است اما ناقص , پیشنهاد میکنم قبل از کار با هر مدلی مطالعه ی خوبی تو این زمبینه داشته باشید

http://www.developercenter.ir/forum/showthread.php?23735-ORM-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F

لینک به ارسال

مرسی . با شی گرایی و mvc آشنا هستم .

حرف شما درسته , ولی همونطور که گفتم خودم از فریم ورک استفاده میکنم .

اما دلم میخواست منطق اون چیزی که خواستم رو بدونم . اینکه چطور با کلاس پیاده سازی میشه.

لینکی که دادید رو هم میخونم . مرسی

لینک به ارسال

مرسی . با شی گرایی و mvc آشنا هستم .

حرف شما درسته , ولی همونطور که گفتم خودم از فریم ورک استفاده میکنم .

اما دلم میخواست منطق اون چیزی که خواستم رو بدونم . اینکه چطور با کلاس پیاده سازی میشه.

لینکی که دادید رو هم میخونم . مرسی

ببینید ORM یه جور طرز فکر متسقل از هر بخش است , شما سعی کنید مطالب رو مطالعه بفرمایید ئ استدلال خودتونو قوی تر کنید

من برای شروع یه کار قوی بهتون پیشنهاد میکنم بررسی کنید

http://baharnarenj.codeplex.com/

پروژه رو دانلود کنید و ار دایرکتوری Libs کلاس bn_dal رو تحلیل بفرمایید

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...