رفتن به مطلب

آیا وردپرس به صورت پیش فرض دارای object oriented است ؟

پست های پیشنهاد شده

با سلام . تو شرکتمون در یکی از گروه ها بحث انواع CMS نسبت به CMS که خود شرکت تولید کرده بحق داغ و داغ ...

یکی از دوستانم که برنامه نویس و تحلیل گر هستش ، کلی تایم گذاشته رفته زیر و بم وردپرس در آورده و به این نتیجه رسیده که وردپرس سیستم ضعیفی هستش ...

یکی از دلایلش هم نبود معماری بروی اون هستش ... object oriented بروی این سیستم به صورت دیفالت نیستش ...و بنده مخالف این موضوع بودم . آیا راهی وجود داره که با دلیل بهش ثابت که اینطور نیستش و همه اصول معماری بروی این سیستم رعایت شده است ؟؟

چون این موضوع فنی هستش خیلی دوست دارم دوستان فنی و برنامه نویس حرفه ای با دلیل پاسخگو این موضوع باشند .

با تشکر ..

لینک به ارسال

سلام

بله وردپرس OOP نیست و البته نیازی هم بهش نبود!

قرار نیست هر سیستمی بیاد اصول OOP درش رعایت بشه. هر جا نیاز بهش باشه باید استفاده بشه و نبود این اصل هم دلیل بر ضعف سیستم نیست.

وردپرس براساس اصلی سادگی در توسعه و استفاده بوجود اومده. برای همین فانکشنال هست و کلا براساس توابع کار میکنه.

سیستم هوک وردپرس یکی از نقاط قوت و بهترین بخشهای اون هست. وردپرس برای چندزبانه از gettext استفاده کرده اما نه پیش فرض اون. بلکه این سیستم رو مجددا نوشتن و بصورت محلی درآوردن.

قدرت یعنی این. یعنی اینکه چیزهایی که وجود دارن رو محلی کنن و در سیستم استفاده کنن.

وردپرس براساس یکسری استراتژی و تفکر اینده نگر داره توسعه داده میشه.

سیستم براساس مد مای اس کیو ال در php داره به دیتابیس کانکت میشه که خیلی وقته از رده خارج هست اما چرا ؟ چون کاربران وردپرس خیلی هاشون کاربران ضعیف و عادی هستن و هنوز از سرویس های قدیمی استفاده میکنن. وگرنه توسعه و تبدیل به PDO خیلی زمانبر نیست.

کلا اینکه در مورد معماری یک سیستم بدون اینکه علت اون رو بدونید بحث کنید بی فایده هست و میشه یکجانبه.

وردپرس ضعف های یداره اما نه اینهایی که دوستان میبینن و بعضیا میرن درمیارن ;)

و در آخر هم باید اضافه کنم معماری وردپرس 100% اصولی نیست به علل بالا و بهترین معماری ها از آن دروپال هست اما این نوع مقایسه اشتباه هست.

لینک به ارسال

آقا مرتضی ممنون بابت توضیحات خوب و کاملتون ....

اما امکان داره برخی از ضعف ها و برخی از نقاط قوت این سیستم به نسبت سیستمهای تجاری و دیگر سیستمهای مدیریت محتوا بیان کنید ؟؟؟

و اینکه واقعا معماری وردپرس به چه صورت هستش ؟

و اینکه اصلا چرا OOP نداره وردپرس ولی تقریبا دیگر سیستمهای مدیریت محتوا مثل جوملا دارای این موضوع هستن ؟؟؟

و اینکه موضوع OOP چه مزیت ها و برتری هایی داره ؟؟؟

لینک به ارسال

آقا مرتضی ممنون بابت توضیحات خوب و کاملتون ....

اما امکان داره برخی از ضعف ها و برخی از نقاط قوت این سیستم به نسبت سیستمهای تجاری و دیگر سیستمهای مدیریت محتوا بیان کنید ؟؟؟

و اینکه واقعا معماری وردپرس به چه صورت هستش ؟

و اینکه اصلا چرا OOP نداره وردپرس ولی تقریبا دیگر سیستمهای مدیریت محتوا مثل جوملا دارای این موضوع هستن ؟؟؟

و اینکه موضوع OOP چه مزیت ها و برتری هایی داره ؟؟؟

همونطور که مرتضی عزیز گفتش وردپرس بر حسب نیاز داره توسعه داده میشه و اشاره هم شد که تقریبا بیشتر کاربران وردپرس مبتدی ( در شروع کار ) بیشتر بر روی سادگی وردپرس رو به اون میارن اما همین سادگی باعث قدرتمندی اون هم هست که در بالا مرتضی اشاره کرد

یک مثال :

سیستم های مدیریت محتوا دقیقا مثل گوشی های موبایل میشه امکانات و برتری های کامل رو به اون ها اضافه کرد ولی یک سوال : آیا همه امکانات در موبایل ها استفاده میشن ؟

خب پاسخ نه هست ولی همین کامل بودن باعث پیچیدگی و افزایش قیمت و استفاده از منابع مختلفی میشه که فقط برای کاربر دچار مشکل میکنه

سیستم های مدیریت محتوا هم همین هستن ولی مزیت وردپرس اینه که بدون نگاه به دیگران و تقلید بر حسب نیاز خودش داره توسعه پیدا میکنه که از یک کاربر مبتدی و ساده وبلاگ نویس تا یک کاربر فوق حرفه ای رو در بر میگیره !

اشاره مرتضی به توابعی بودن و هوک های وردپرس بود که به نظر منم بهترین و قدرتمندترین نقاط قوت وردپرس به حساب میان که تونسته وردپرس رو به اینجا برسونه و ....

مطمعن باشید اگر در وردپرس هم مباحثی مثل OOP نیاز بشه تبدیل و توسعه به اون سمت هیچ کاری نداره و توسعه داده میشه ....

درسته وردپرس میشه گفت نقص هاییرو داره ولی نقاط قوتی که داره تونسته جای اون ضعف هارو پر کنه و حتی بیشتر از اون به کار بیان

در مورد مزیت های شیءگرایی هم میشه به راحتی استفاده و پیچیدگی کمتر و خطاهای کمتر و گسترش سریعتر و آسونتر اشاره کرد که در آینده احتمال اینکه وردپرس هم به سمت OOP بره خیلی زیاد هست که در اون موقع وردپرس قدرتمندتر از حال حاظر و به نظر خودم بی رقیب میشه !

لینک به ارسال

یکی دیگه از نقاط قوت وردپرس سیستم قالب پذیری اون هست

اینکه شما میتونید براحتی و بسیار ساده تر از سیستم های دیگه برای این سیستم پوسته بزنید. روی سیستم های دیگه همچین ساختار ساده و در عین حال قدرتمندی وجود نداره.

همچنین بخش کاستوم تکس های وردپرس - tax - که نوع های مختلفی رو میتونید با قابلیت های مختلف ایجاد کنید. مثل پست تایپ ها و انواع منو ها.

و بخش بروزرسانی وردپرس رو هم فراموش نکنید که یکی از بهترین هاست. با کمتری تداخل و بهترین حالت ارتقا (برعکس دروپال!)

افزونه خوری این سیستم با اینکه کمی کند هست اما با توجه به سادگی در اجرا حتی یک تازه کار هم میتونه براش افزونه بنویسه!

کلا وردپرس بسیار کاربردی هست که بسیار از مشکلاتی که داره بخاطر همین ساده اجرا کردن هاست تا هر طیف کاربری بتونه ازش لذت ببره ;)

با تعصب روی هیچ سیستمی حتی وردپرس نظر نمیدم اما اگر این دوستتون نیاز به چالش داره من در خدمتشون هستم :)

لینک به ارسال

یکی دیگه از نقاط قوت وردپرس سیستم قالب پذیری اون هست

اینکه شما میتونید براحتی و بسیار ساده تر از سیستم های دیگه برای این سیستم پوسته بزنید. روی سیستم های دیگه همچین ساختار ساده و در عین حال قدرتمندی وجود نداره.

همچنین بخش کاستوم تکس های وردپرس - tax - که نوع های مختلفی رو میتونید با قابلیت های مختلف ایجاد کنید. مثل پست تایپ ها و انواع منو ها.

و بخش بروزرسانی وردپرس رو هم فراموش نکنید که یکی از بهترین هاست. با کمتری تداخل و بهترین حالت ارتقا (برعکس دروپال!)

افزونه خوری این سیستم با اینکه کمی کند هست اما با توجه به سادگی در اجرا حتی یک تازه کار هم میتونه براش افزونه بنویسه!

کلا وردپرس بسیار کاربردی هست که بسیار از مشکلاتی که داره بخاطر همین ساده اجرا کردن هاست تا هر طیف کاربری بتونه ازش لذت ببره ;)

با تعصب روی هیچ سیستمی حتی وردپرس نظر نمیدم اما اگر این دوستتون نیاز به چالش داره من در خدمتشون هستم :)

مرتضی جان اگر بخوای نقاط قوتش رو نام ببری که فراتر از صفحات یک انجمنه !

موردی که اشاره کردی همین قالب پذیریش بود که خود من به شخصه فقط برای همین سادگیش بود که تونستم از جوملا به سمت وردپرس کشیده شم !

استفاده از وردپرس به عنوان فریم ورک اون رو به حالت امکانات نامحدود میبره !

یک مثال خیلی ساده برای وردپرس www.codak.ir یا افزونه ووکامرس که با یک کلیک اون رو به دنیای دیگه ای میبره و خیلی چیزای دیگه !

انعطاف پذیری فوق العاده وردپرس از یک وبلاگ ساده تا یک فروشگاه یا پورتال پیشرفته اون رو جذاب کرده ....

بنده هم هستم :D

لینک به ارسال

OOP = Object-oriented programming = برنامه نويسي در محيط شي گرا و ساخت يافته

http://searchsoa.techtarget.com/definition/object-oriented-programming
http://www.webopedia.com/TERM/O/object_oriented_programming_OOP.html

+

http://forum.gigapars.com/showthread.php?t=136
http://forum.iranphp.org/Thread-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%A8%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-OOP-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F
http://barnamenevis.org/showthread.php?9127-OOP-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%DA%A9%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F

لینک به ارسال

طبق حرف یکی دیگر از دوستانم که اون بر این عقیده هستش که وردپرس OOP داره این هستش که میگه کلاس هایی که در هسته وردپرس استفاده شده یک OOP هستش ...و میگه وردپرس بر اساس OOP ساخته شده و برخی جاهاش نیاز نیستش و اون هم به دلیل اینکه نیاز نبوده استفاده بشود ...

نظر شما چی هستش ؟

لینک به ارسال

دوستان لطف کردند و خیلی از مزایای وردپرس رو نام بردند... خیلی کنجکاو هستم که بدونم نقص هایی که داره چی هستند؟

البته یکی رو خودم میگم: وردپرس توی ریستور، بکآپ مطالب (درون ریزی کردن) خیلی خیلی ضعیف هست، به طوری که اگه حجم مطالب زیاد باشه حتما با مشکل بر میخوره... (حالا نگیم حتما، احتمالا به مشکل بر میخوره)

ممنون میشم که بقیه نکات رو دوستان بگند..

لینک به ارسال

طبق حرف یکی دیگر از دوستانم که اون بر این عقیده هستش که وردپرس OOP داره این هستش که میگه کلاس هایی که در هسته وردپرس استفاده شده یک OOP هستش ...و میگه وردپرس بر اساس OOP ساخته شده و برخی جاهاش نیاز نیستش و اون هم به دلیل اینکه نیاز نبوده استفاده بشود ...

نظر شما چی هستش ؟

اگر بخوایم اینطوری و از این دید نگاه کنیم آره هر سیستمی که نوشته میشه بر اساس کدهای خودش نوعی شیءگرایی داره ولی نه اون OOP که در اصل هست

یعنی نگاه کنید هسته وردپرس طوری هستش که وقتی نصب میکنی به صورت خیلی ساده حتی از یک وبلاگ هم ساده تر هست اما با افزونه ها ، توابع و ... به قدرتمندترین تبدیل میشه

در اصل هسته وردپرس رو شما تغییری نمیدید و یبق اون هسته امکانات رو اضافه میکنید که این حرف دوستتون بله درسته اگر بخوای اینطوری نگاه کنی هسته وردپرس خودش شیءگرا هست !

دوستان لطف کردند و خیلی از مزایای وردپرس رو نام بردند... خیلی کنجکاو هستم که بدونم نقص هایی که داره چی هستند؟

البته یکی رو خودم میگم: وردپرس توی ریستور، بکآپ مطالب (درون ریزی کردن) خیلی خیلی ضعیف هست، به طوری که اگه حجم مطالب زیاد باشه حتما با مشکل بر میخوره... (حالا نگیم حتما، احتمالا به مشکل بر میخوره)

ممنون میشم که بقیه نکات رو دوستان بگند..

مرتضی جون ، هر سیستمی غیر ممکنه که نثصی نداشته باشه وردپرس هم مثل بقیه ولی ، نقصی که در وردپرس نام برده میشه برای مثال همیشه و همه جا از بخش ثبت نام و پروفایل کاربری وردپرس انتقاد میشه که ضعیفه ولی همونطور که خودتم میدونی با چند تا افزونه یا کد میشه بهترینش کرد !

حالا برای این مثالی که زدی چون برون ریزی با xml انجام میشه به نظر من یک مزیت به حساب میاد چون از تمامی سیستم ها میتونی به راحتی خروجی xml بگیری و درون ریزی کنی به وردپرس

برای مطالب زیاد هم هیچ مشکلی نداره فقط کمی زمان بر هست که کسی که میخواد این کارو کنه به راحتی میتونه از دیتابیس phpmyadmin یا حتی با چند خط کد php به دیتابیس وصل بشه و به راحتی این کارو کنه !

لینک به ارسال

مرتضی جون ، هر سیستمی غیر ممکنه که نثصی نداشته باشه وردپرس هم مثل بقیه ولی ، نقصی که در وردپرس نام برده میشه برای مثال همیشه و همه جا از بخش ثبت نام و پروفایل کاربری وردپرس انتقاد میشه که ضعیفه ولی همونطور که خودتم میدونی با چند تا افزونه یا کد میشه بهترینش کرد !

حالا برای این مثالی که زدی چون برون ریزی با xml انجام میشه به نظر من یک مزیت به حساب میاد چون از تمامی سیستم ها میتونی به راحتی خروجی xml بگیری و درون ریزی کنی به وردپرس

برای مطالب زیاد هم هیچ مشکلی نداره فقط کمی زمان بر هست که کسی که میخواد این کارو کنه به راحتی میتونه از دیتابیس phpmyadmin یا حتی با چند خط کد php به دیتابیس وصل بشه و به راحتی این کارو کنه !

داداشی این که نشد... پلاگین ها و هر چیزی که به صورت ادداُن هستند جزئی خارجی بر هسته هستند.. برای مثال میگن: نرم افزار فتوشاپ فلان مقدار قدرت داره.. فلان مقدار قدرت رو بدون هر گونه افزونه ای حساب میکنند..

درسته که وردپرس پلاگین های قدرتمندی داره... ولی خب خود وردپرس به تنهایی چند مرده حلاجه؟ خیلی دلم میخواد ضعف هایی که خود وردپرس داره و افزونه هاش لاپوشونیش کردند رو نسبت به مثلا دروپال و جوملا بدونم..

لینک به ارسال

داداشی این که نشد... پلاگین ها و هر چیزی که به صورت ادداُن هستند جزئی خارجی بر هسته هستند.. برای مثال میگن: نرم افزار فتوشاپ فلان مقدار قدرت داره.. فلان مقدار قدرت رو بدون هر گونه افزونه ای حساب میکنند..

درسته که وردپرس پلاگین های قدرتمندی داره... ولی خب خود وردپرس به تنهایی چند مرده حلاجه؟ خیلی دلم میخواد ضعف هایی که خود وردپرس داره و افزونه هاش لاپوشونیش کردند رو نسبت به مثلا دروپال و جوملا بدونم..

پلاگین ها روی چی نصب میشن ؟

روی هسته درسته ؟

پس هیته این قدرت رو ایجاد میکنه نه پلاگین !

توی پست های قبلی هم گفته شد که وردپرس بر اصل سادگی و راحتی نوشته شده تا از یک مبتدی تا حرفه ای رو در بر بگیره !

اگر این از نظر تو ضعفه که خب هیچی ولی دلیل منطقی بیار که چرا ضعفه من هم با دلیل برای ثابت کنم که نه تنها ضعف نیست بلکه نقطه قدرت اون هم هست

یک مثال برای پ.خ کردم ببین اونوقت میبینی که بدون افزونه و ... هم امکان پذیره !

لینک به ارسال

افزونه همون توابع و کدها هستند فقط با چندخط برای تعریف شدن در وردپرس اضافه دارند و خوب اگر هسته ضعیف بود و توابع پشتیبانیو یا به صورت صحیح اجرا نمیکرد و...

خودتون میدونید دیگه چی میشد پس هسته وردپرس قدرتمند هست اما معایبی هم دارد که هیچ کسی تو دنیا نمیتونه ادعا کنه بهترین ساخته و یا میتونه برای همین هم هی داره تکمیل و تکمیل تر میشه

لینک به ارسال

نظر شما چی هستش ؟

عقیده شون اشتباه هست ;)

وردپرس oop نیست.

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...