رفتن به مطلب

راهنمایی درباره زبان asp.net

پست های پیشنهاد شده

با سلام , بنده یک چند وقتیه میخوام زبان asp.net رو یاد بگیرم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم !

html - css - jquery - javascript و یکم php بلدم , دیگه چی باید یاد بگیرم تا پیش نیاز های یاد گیری asp.net رو تموم کنم و برم سراغ خودش ؟

اگر امکانش هست مرحله ای توضیح بدید تا قشنگ دنبالش کنم

بسیار ممنون :wub:

لینک به ارسال

asp.net زیاد بدرد نمیخوره عزیز توصیه میکنم PHP یاد بگیری چون :

ASP زبان خیلی خشکیه به نسبت php

اکثر سیستم ها با PHP نوشته شدند مثل وردپرس ، جوملا ، دروپال و...

بازار PHP داغ تره

سروری که PHP اجرا میکنه لینوکسه اما asp ویندوز ، پس سرور لینوکس امن تر هست و خیلی ارزون تر (برای 50 مگ هاست ویندوز فکر کنم باید 50 یا 60 هزار تومن پول بدی اما لینوکس مفتیه :D)

امنیت php نسبت به asp بالا تره

اکثر شرکت هایی نظیر گوگل از PHP استفاده میکنند

سرعت اجرا کد در PHP بالاتره

بازم بگم ؟

لینک به ارسال

در تکمیل حرف های دوستان

MVC کارها هم جای خود دارند و از نظر هزینه هم کم درآمد نیستند علاوه بر این که حتی به دلیل کم بودن متخصص در این زمینه شرکت های زیادی به دنبال هستند

نمونه کارهایی که خودم برای سازمان های دولتی میگیرم اکثرا با CMS های خاصی که باید با ASP باشند

لینک به ارسال

Asp.net هیچ فرقی از نظر کارایی با PHP نداره اینایی که میگید سریعتره امنیت بالاتری داره همش بستگی به خود برنامه نویس داره که چه الگوریتمی رو پیاده سازی کنه وگرنه اسکریپت هایی هم هستند که با PHP نوشته شدند و دارای ضعیف ترین موارد امنیتی نسبت به اسکریپت های نوشته شده توسط Asp.net هستند . شما Asp یاد بگیرید و بعد از اون Asp.net رو یاد بگیرید اینطوری تبدیل به یک برنامه نویس همکاره میشید یا به اصطلاح Software Developer که یکی از برترین شغل های دنیاست . ولی اگه فقط برید دنبال PHP فقط میتونید در زمینه Web Developer فعالیت کنید نه کمتر نه بیشتر !

لینک به ارسال

Asp.net هیچ فرقی از نظر کارایی با PHP نداره اینایی که میگید سریعتره امنیت بالاتری داره همش بستگی به خود برنامه نویس داره که چه الگوریتمی رو پیاده سازی کنه وگرنه اسکریپت هایی هم هستند که با PHP نوشته شدند و دارای ضعیف ترین موارد امنیتی نسبت به اسکریپت های نوشته شده توسط Asp.net هستند . شما Asp یاد بگیرید و بعد از اون Asp.net رو یاد بگیرید اینطوری تبدیل به یک برنامه نویس همکاره میشید یا به اصطلاح Software Developer که یکی از برترین شغل های دنیاست . ولی اگه فقط برید دنبال PHP فقط میتونید در زمینه Web Developer فعالیت کنید نه کمتر نه بیشتر !

خیلی ممنون از راهنمایی مفید شما , فقط یک سوال دیگه آیا یادگیری C# به یادگیری asp و asp.net کمک میکنه ؟

لینک به ارسال

خیلی ممنون از راهنمایی مفید شما , فقط یک سوال دیگه آیا یادگیری C# به یادگیری asp و asp.net کمک میکنه ؟

تا جایی که من میدونم asp زبان مستقلی برای خودش نیست در واقع برای داینامیک سازی اون باید از C# یا VB استفاده بشه.

لینک به ارسال

من چند سال هم asp.net کار کردم هم php

1.ایندو هر 2 زبان تحت وب هستن و 1 کارو براتون انجام میدن هر کدوم رو یاد بگیرید web developer میشید.

یادگیری aspx ربطی به software developer نداره برنامه نویسی برای سیستم عامل از برنامه نویسی وب جداست.

2.اصلا نیازی نیست که asp یاد بگیرید بعد asp.net همون اول برید سراغ asp.net چون asp دیگه خیلی وقته منسوخ شده و جای خودشو به asp.net داده

تبدیل شدن به برنامه نویس همه کاره به پشتکار و همت شما بستگی داره نه به زبان برنامه نویسیتون.

3.مهمترین چیز اینکه اون زبانی رو یاد بگیرید که براش بیشترین پروژه دارید و میتونید ازش پول دربیارید اگه بیشترین پروژه هایی که به شما سفارش میدن جاوا بود برید جاوا رو یاد بگیرید

(برای من aspx جای کار زیادی نداشت برای همین به php رو اوردم ولی برای بعضی دیگه برعکس بوده)

4.در شرایط مساوی سرعت php از aspx بالاتره

چرا؟

وقتی یک خروجی رو بعد از رندر هر 2 وب سرور بگیرید و ببینید متوچه چیزی میشید

اینکه در aspx یک سری کد و استایل به صفحه اضافه شده + یک سری وب ریسورس که همینها زمان لود رو افزایش میدن ولی مقوله امنیت چیزی هست که به برنامه نویس ربط داره و کدی که مینویسه

یادگیری زبان c# هیچ کمکی به اموزش aspx شما نمیکنه چون برنامه های تحت ویندوز کاملا متفاوت از زبانهای تحت وب یا لینوکس یا مک هستن

اما همون طور که احسان عزیز گفتن aspx زبان مستقل نیست و برای دینامیک سازی باید از دستورات و ساینتکس یکی از زبانهای .net که عمومی ترشون vb.net , c#.net هست استفاده کنید

موفق باشید

لینک به ارسال

با تشکر فراوان از تمامی دوستان ( آقای برنامه نویس - Black_sky - Alireza Xn - Ehsaan - Lord_viper )

خیلی مفید بود , اما یک سوال دیگه میمونه :D

سوال اینجاست که الان که بنده خواستم فیلم های آموزشی مربوط به asp.net رو دانلود کنم و ببینم , 2 تا فیلم داشت : asp.net 2012 و asp.net mcv4 .

حالا اگه میشه راهنمایی کنید که فرق این 2 تا چیه و اول باید کدومو یاد بگیرم

خیلی ممنون که وقت میزارید و پاسخ میدید :wub:

لینک به ارسال

mvc یک متدلوژی بر پایه معماری چند لایه هست

شما بهتره اول بیس کارو خوب یاد بگیرید بعد برید سراغ متدها

لینک به ارسال
  • 1 ماه بعد...

asp.net زیاد بدرد نمیخوره عزیز توصیه میکنم PHP یاد بگیری چون :

ASP زبان خیلی خشکیه به نسبت php

اکثر سیستم ها با PHP نوشته شدند مثل وردپرس ، جوملا ، دروپال و...

بازار PHP داغ تره

سروری که PHP اجرا میکنه لینوکسه اما asp ویندوز ، پس سرور لینوکس امن تر هست و خیلی ارزون تر (برای 50 مگ هاست ویندوز فکر کنم باید 50 یا 60 هزار تومن پول بدی اما لینوکس مفتیه :D)

امنیت php نسبت به asp بالا تره

اکثر شرکت هایی نظیر گوگل از PHP استفاده میکنند

سرعت اجرا کد در PHP بالاتره

بازم بگم ؟

باسلام

من هیچ اطلاعی از برنامه نویسی ندارم پس نگید که داره ادعا میکنه یا تعصب داره من باهردوی این زبان ها در حد طراحی قالب کارکردم وبلدم پس تعصبی بر هیچکدوم ندارم ومحض اطلاعات بیشتر میخوام بدونم چون صحبتی که شما دارید میکنید با صحبت بزرگان برنامه نویس جهان کمی مغایرت داره.

درمورد بدرد نخوردن ASP این پلتفرم توسط غول نرم افزار دنیا یعنی مایکروسافت طراحی شده هرکسی که حداقل چندماه با کامپیوتر کارکنه با یکی از محصولات این شرکت کارمیکنه پس نمیشه گفت محصولی که همچین شرکت قدرتمندی طراحی کرده وتوسط میلیون ها برنامه نویس داره استفاده میشه بدرد نمیخوره درسته؟ممکنه دلیل شما رو برای بدردنخورد بودن بدونم؟

درمورد خشک بودن Asp شما چند تا مثال برای من بزن که با PHP قابل انجام باشن ولی با ASP قابل انجام نباشه شما ازاشیا آماده استفاده میکنید و راحتی خودتونو می طلبید خب خشکه شما کدنویسی انجام بده واز طرح های آماده استفاده نکن بعدش ببینید چه محدودیتی داره به من هم بگید که دیگه سراغش نرم لطفا.

درمورد سیستم ها اکثر نیستند اکثرسیستم های شناخته شده توسط شما توسط PHP نوشته شده اند خیلی سیستم ها هستند که با ASP نوشته شده اند واستفاده می شوند درمورد اینکه چرا این سیستم ها طرفدار بیشتری دارند برمی گرده به مسئله Open Source بودن PHP ورایگان بودنش وگرنه هیچ دلیل دیگه ای نداره که سیستم های نوشته شده با PHP طرفداران بیشتری دارند.دلیلی که گفتید قابل قبول نیست ومنطقی نیست اگر دلیل دیگری دارید عنوان کنید لطفا.

نه یه مدت زمانی بود که ASP کلاسیک استفاده میشد وکمی برنامه نویسی با ASp مدت زمان بیشتری میخواست وسخت تر بود به همین دلیل کمی بازارش افت کرده بود اما با وارد شدن تکنولوژی های جدید مانند MVC دیگر این مشکلات وجود نداره توی روزنامه های ایران چک کنید و میزان شغل ها را نگاه کنید امکان اینکه مشاغل ASP بیشتر باشه هم خیلی بیشتر هست چون PHP کار زیاد توی بازار هست و از طرفی فکرکنم یه جایی خوندم که قدیمی تر هم هست بنابراین متخصصان بیشتری داره و همیشه شرکت ها از تکنولوژی های جدیدتر استفاده میکنند.دلیل گفتند داغتربودن بازار PHP را لطفا عنوان کنید من حرف خودم رو پس می گیرم.

درمورد سرور لینوکسی یا ویندوزی ورایگان بودنشون هردوی این سرورها یا هاست ها رایگان هستند ووجوددارند دراینترنت پس نمیشه یک طرفه به قضیه نگاه کرد درمورد قیمت ها هم خود هاست یا سرور گرون نیست برنامه هایی که برای PHP نصب می شوند روی سرور رایگان هستند مانند Apache ولی برنامه هایی نصب شده روی سرور ویندوزی اشتراک سالیانه یا ماهیانه دارند که باید پرداخت شود مانند IIS پس به زبان مربوط نمیشه وبه سیستم اون زبان میشه و این یک نقطه ضعف وبرتری محسوب نمیشه.درمورد هاست های رایگان هم بهتون میتونم عنوان کنم که برای تست هستند وبرای سایت ها اصلا استفاده نمی شوند بنابراین اصلا برای مقایسه موضوع مناسبی نیستند.و اما درمورد امنیت که بحث دیرینه ای هست که وجود داره شما با چه دلیل منطقی میگید که سرور ویندوز امنیتش بالاتره؟منبع معتبر معرفی کنید.خیلی از سرورهای لینوکسی مورد حملات فوق العاده زیادی قرار گرفتند خیلی از هکرها که از لینوکس استفاده میکنند هم مورد حمله قرار می گیرند شما بااستفاده از برنامه کمکی دراین زمینه میتونید امنیت هر دو سرور رو به حد مطلوبی برسونید اما همونطورکه میدونید هیچ چیز مطلق نیست بنابراین احتمال حملات برای هردو وجود داره و نمیشه گفت فقط این سرور ضعیفه وبدرد نمیخوره خیلی از سایت های و کمپانی های قدرتمند وبزرگ دارند از سرور های ویندوزی برای سایت های خودشون استفاده میکنند دلیل استفاده بیشتر از سرورهای لینوکسی امنیت اون سرور نیست برمیگرده به مسئله open source بودن که هزینه ها را کم میکند واین دلیل استفاده بیشتراز این لینوکس هست نه امنیت و....

دوباره مسئله امنیت عنوان شد .شما دلیل این حرفتون را با منبع معتبر ممکنه عنوان کنید؟مثل این میمونه شما بگید امنیت سی شارپ بالاتر از جاوا هست یا اینطورمسائل واقعا این صحبت خنده دار نیست؟اگر قرار بود مسئله امنیت زبان ها درخود زبان باشه وقابل حل نباشه بحث باگ و دیباگ اصلا معنی و مفهومی نداشت تازه از جهاتی شاید بشه گفت امنیت ASP شاید بالاتر باشه اونم نه بخاطر خود زبان یا تپلتفرم به واسطه پشتیبانی قدرتمند مایکروسافت پس این حرفه بدون دلیل ومنطق ومدرک هست.

دلیل استفاده شرکت های بزرگ را هم بارها در این مطلب عنوان کردم که رایگان بودن این زبان هست نه قدرت اون.

تا به اینجا هیچکدوم از صحبت هایی که انجام دادید مورد قبول واقع بینانه نبوده وازروی شنیده ها وباورهای غلطی هست که بعضی از عزیزان در وب فارسی منتشر کرده اند واین باورها را ساخته اند افرادی که بدلیل اینکه یک زبان را تسلط دارند برضد زبان دیگر صحبت هایی میکنند که این باعث خراب کردن آن زبان می شود وافرادی که هیچگونه اطلاعی دراین زمینه ندارند نیز به دام این افراد می افتند من واقعا خواهش میکنم ازدوستانی که اطلاعات دراین زمینه ندارند وبه هردو زبان تسلط ندارند هیگونه صحبت ونظری دراین باره ندهند وجلوه زبان ها را از این خرابتر نکنند این مسئله مانند مسئله بین سی شارپ هست که خیلی میگن قویتراز VB هست درصورتی که اصلا این صحبت صحت نداره و طبق بررسی های فراوانی که انجام گرفته هردوزبان جرو قدرتمندترین زبان ها هستند.

ببخشید صحبت ها زیاد مجبور بودم دلایل را عنوان کنم تا صحبت ها بدون دلیل نشود.بخاطرتایپ سریع امکان وجود غلط املایی وجود دارد بخاطراین مسئله از دوستان عذر میخواهم.امیدوارم روزی برسد توی وب ایران که این بحث ها دیگه پیش نیاد واصلا هیچکس این مسئله را عنوان نکند چه برسه به اینکه بخوایم درموردش بحث و صحبت کنیم.

دوست عزیز استارتر را هم فراموش نکردم و درپایان پاسخشون را خواهم داد.شما برای نوشتن ASP به زبان های سی شارپ یا VB احتیاج دارد بخاطراینکه ASP یک زبان نیست بلکه پلتفرمی هست که این دوزبان را تبدیل به زبان های اجرا شونده در سرور تبدیل میکند به نظرمن شروع به یادگیری سی شارپ کنید چون منابع فارسی برای اون فراوان هست و میتونید خیلی راحت بگیرید از طرفی این زبان کمی ساخت یافته است و با کدنویسی کمتر میتوانید نتایج بهتری بگیرید البته این نظر شخصی خودم هست شما هرکدام را که ازش خوشتون میاد میتونید انتخاب کنید وازش استفاده کنید وهیچ تفاوتی نداره امکان استفاده از هردوی این زبان ها هم وجود داره و بنابراین درپروژه های فوق سنگین و صنعتی یا امنیتی که 1درمیلیون احتمال کم آوردن زبان وجود داره میتونید از اون زبان استفاده کنید که این مسئله هم خیلی کم پیش میاد بنابراین زیاد بهش توجه نکنید.

درمورد منبع برای یادگیری کتاب آقای مهرداد عادل اگر اشتباه نکنم اسمشون رو خیلی کامل هست و کاملترین منبع در جهان هم خود سایت مایکروسافت یا w3schools منابع فراوان دیگری هم در وب موجود هست که میتونید با سرچ پیدا کنید واستفاده کنید.

موفق باشید

لینک به ارسال

در تکمیل حرف های Lord_Viper

همانطور که دوستان گفتند شما باید با زبان هایی همچون C#.net و یا VB.net کمی آشنایی داشته باشید که همین ها هم میشه پایه و یه جورایی بیس کار

اگر تا الان برنامه نویسی نکردید بهتره اول با درک برنامه نویسی با زبان هایی همجون vb شروع کنید و سپس سراغ آموزش های asp و.... برید

درضمن asp هم مثل php یک رابط هست و حتما نیاز دارید که html و css و ... هم بلد باشید

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...