رفتن به مطلب

ریپ قالب آری یا نه؟ ریپرکیست؟ منم ریپرم؟

shima26

پست های پیشنهاد شده

از همه دوستان طراح و ریپر ! دعوت می شود در این تاپیک شرکت کنند و به من کمک کنند یک سری چیزا رو بهتر بفهمم لطفا متن رو کامل بخونید و یک طرفه به قاضی نروید (لطفا جو اروپایی هم نگیره کسیو)

1 - اصولا ریپ چیه؟ نال چیه؟

2- چه اجزایی از یک قالب به نظر شما مخصوص همون قالب هست و نباید در دیگر طرح ها استفاده بشه و مشمول قانون کپی رایت میشه ؟ آیا افکتهایی که داده میشه به یک سایت هم جزو حقوق انحصاری همون سایته؟( اسلایدر منو دکمه و...)

3- اگه کسی دوتا قالبو برداره با هم مخلوط کنه ناقض کپی رایت هست؟

4- چه اشکالی داره کسی از قالب کسی دیگر استفاده کنه؟ یکی یک قالبی رو دیده پسندیده به یک نفر که آشناییی با کد نویسی داره میگه یک قالب مثل این برای من تهیه کنید اون بنده خدا هم چکار کنه؟ در هر صورت باید از المان های اون قالب استفاده کنه

بزرگواری می گفتم قالب یک سایت مثل لباس برای آدم میمونه چه اشکالی داره کسی لباسش مثل لباس شما باشه یعنی کل اعتبار یک سایت به قیافشه واعتبار آدم به لباسش !!!

5- میگن قالب های اورجینال تم فارست مشمول کپی رایته حالا اگه یکی بیاد شبیه همون قالب رو از صفر بشینه خودش بزنه باز هم کپی رایتی رو نقض کرده

6- 95% سایت های ایرانی مطلب فقط کپی می کنند و اسم خودشونو میذارن به عنوان ناشر اون نوشته و یا منبع رو درج نمیکنن( که البیه با سرعتی که یک مطلب کپی میشه شناخت اصل منبع هم کار سختی میشه ) تفاوت این عزیزان با اون ریپر که قالب رو بر میداره در چیه؟ هر دو دارن کپی می کنن یکی قالب یکی نوشته !

7- من خودم در کپی کردن قالب مسبوقه به سابقه بودم فکر هم نمی کنم کسی نبوده باشه که این کارونکرده باشه همه بالاخره در شروع کردن بنده ابایی ندارم بگم میکردم ولی دیده شد در یعضی فروم ها دوستان با الفاظی مانند دزدی نون حرام خوردن و... به کار بردن و باعث شد سوالای زیادی در سر من شکل بگیره

در کل این تاپیک رو زدم تا به سوال هایی که داشتم از همه خواهش میکنم منو راهنمایی کنن و به سوالات من جواب بدن ممنون از وقتی که میزارید و پاسخ میدید چون فکر میکنم سوال بسیاری از دوستان دیگر هم باشه

لطفا یکی کامل شفاف سازی کنه

اگه این تاپیک خلاف قوانین هست لطفا بذارید48 ساعت خلافکار باشم :| تا به جواب هام برسم

لطفا با ذکر شماره به 7 سوال من پاسخ بدید

ممنونم

ویرایش شده توسط shima26
لینک به ارسال

اتفاقأ منم می خواستم اینو بپرسم که اگه سورس قالب یکی دیگه رو برداریم و خودمون هم استفاده کنیم، جرمش چه قدره و قانون برای این کار چه چیزایی رو در نظر گرفته؟؟

لینک به ارسال

اتفاقأ منم می خواستم اینو بپرسم که اگه سورس قالب یکی دیگه رو برداریم و خودمون هم استفاده کنیم، جرمش چه قدره و قانون برای این کار چه چیزایی رو در نظر گرفته؟؟

حالا باز سایتایی که از فریمورک مثل Bootstrap استفاده میکنن خیلی المان ها شبیه هم میشه اینجور جاها گیج تر میشه آدم

لینک به ارسال

سلام

1 - اصولا ریپ چیه؟ نال چیه؟

ریپ و نال دو مقوله جدا هستن.

ریپ به معنای کپی کامل یک وب سایت بیشتر از سمت پوسته کار هست که شما اون رو ذخیره و با کمی تمیزکاری به یک پوسته html آماده استفاده میکنید. یا وردپرس یا هر سیستمی دیگه هم مشمول اینها میشه.

نال به معنای از بین بردن محدودیت روی یک اسکریپت(سمت وب) هست که مثلا لایسنس و کپی رایت او این موارد رو از روی محصول حذف میکنن.

2- چه اجزایی از یک قالب به نظر شما مخصوص همون قالب هست و نباید در دیگر طرح ها استفاده بشه و مشمول قانون کپی رایت میشه ؟ آیا افکتهایی که داده میشه به یک سایت هم جزو حقوق انحصاری همون سایته؟( اسلایدر منو دکمه و...)

اگر طرح 100% اختصاصی باشه خود طرح و المان های اصلی مثل آیکون/اسکریپت/عکس/فونت و...

اما بخشی از سایت که کدباز هست و اوپن سورس مشکلی نداره.

3- اگه کسی دوتا قالبو برداره با هم مخلوط کنه ناقض کپی رایت هست؟

بله باز هم داستان همون هست.

4- چه اشکالی داره کسی از قالب کسی دیگر استفاده کنه؟ یکی یک قالبی رو دیده پسندیده به یک نفر که آشناییی با کد نویسی داره میگه یک قالب مثل این برای من تهیه کنید اون بنده خدا هم چکار کنه؟ در هر صورت باید از المان های اون قالب استفاده کنه

یکی از حقوق طراح حقوق معنوی هست. یعنی زمان و هزینه ای کهبرای ایجاد یک طرح مصرف میشه تا به اون طرح برسه. شاید یک ماه یک طراح میشه و روی ایجاد یک ساختاز زمان صرف میکنه و می بینه یک نفر یک شبه اون رو کپی زده. چه حسی به آدم دست میده؟! ام شبیه ش طرح زده بشه یا الهام گیری بد نیست. ولی 100% گرفتن طرح....

بزرگواری می گفتم قالب یک سایت مثل لباس برای آدم میمونه چه اشکالی داره کسی لباسش مثل لباس شما باشه یعنی کل اعتبار یک سایت به قیافشه واعتبار آدم به لباسش !!!

اون بزرگوار وقتی لباسی میگیره صدها طرح از پارچه و نوع دوخت همون لباس توی جامعه هست و مورد دیگه داستان کپی رایت در لبس ها مثل داستان مد هست. که خود مد هم حق کپی رایت. ایران همه چی رو هوا هست! ولی خارج از ایران اینطور نیست.

5- میگن قالب های اورجینال تم فارست مشمول کپی رایته حالا اگه یکی بیاد شبیه همون قالب رو از صفر بشینه خودش بزنه باز هم کپی رایتی رو نقض کرده

بالاتر توضیح دادم که شبیه با رعایت اصول مشکلی نداره.

6- 95% سایت های ایرانی مطلب فقط کپی می کنند و اسم خودشونو میذارن به عنوان ناشر اون نوشته و یا منبع رو درج نمیکنن( که البیه با سرعتی که یک مطلب کپی میشه شناخت اصل منبع هم کار سختی میشه ) تفاوت این عزیزان با اون ریپر که قالب رو بر میداره در چیه؟ هر دو دارن کپی می کنن یکی قالب یکی نوشته !

اینها ناقض کپی رایت و دزد زحمت و دسترنج کسانی هستن که میان اون مطلب رو مینویسن. دزدی هر نوعی که باشه به نفر اول که کار مال اون هست صدمه میزنه.

7- من خودم در کپی کردن قالب مسبوقه به سابقه بودم فکر هم نمی کنم کسی نبوده باشه که این کارونکرده باشه همه بالاخره در شروع کردن بنده ابایی ندارم بگم میکردم ولی دیده شد در یعضی فروم ها دوستان با الفاظی مانند دزدی نون حرام خوردن و... به کار بردن و باعث شد سوالای زیادی در سر من شکل بگیره

ریپ زدن بدترین نوع دزدی هست. نونش هم دزدی هست! حالا دوستانی بودن که خیلی موارد براشون روشن نبوده و اینکار رو انجام میدادن و یا قبلا توی اینکار بودن و الان رها کردن به نظر شخصی خودم ماهی رو هر وقتاز آب بگیرن تازه هست!

خودم برای دست گرمی اوایل کار سایتهایی مثل یاهو و msn رو روکپی میزدم. ولی دنبال فروششون نبودم چون شانسی که داشتم از همون اوایل با کپی رایت و دنیای اوپن سورس آشنا شده بودم. شاید یکی از مهمترین اتفاقات زندگیم بود ;)

جرایم رایانه ای تو ایارن چون قانون نداره مثل جرایم عادی اعمال قانون میکنن. یعنی شما ثابت کنی یکی ازتون کپی زده مثل یک دزد واقعی باهاش برخورد میشه.

حالا باز سایتایی که از فریمورک مثل Bootstrap استفاده میکنن خیلی المان ها شبیه هم میشه اینجور جاها گیج تر میشه آدم

بوت استرپ اوپن سورس هست و قانونش اجازه اینکار رو میده.

لینک به ارسال

بسیار ممنون از آقا مرتضی کامل و شفاف توضیح دادن

منم تصمیم گرفتم دیگه این کار و انجام ندم

من مثل شما شانس نیاوردم و لی دارم کلا جمع میکنم برم لینوکس و سعی می کنم حقوق کسیو ا ز اینن به بعد انشالا نقض نکنم

ممنون

لینک به ارسال
  • 6 سال بعد...

سلام وقت همگی بخیر
سوال و پاسخ اقا مرتضی بسیار برام جالب بود دید خیلی خوبی بهم داد یک سوال برام پیش اومد چطور می تونیم متوجه کپی شدن یک طرح یا یک قالب بشیم بطور مثال برای اینکه متوجه بشیم متن نوشته شده در چه سایت هایی کپی شده پروسه سختی نیست و ابزار های متعددی وجود داره ولی برای اینکه بفهمیم طرح ریپ شدهیا نه ابزاری وجود نداره من خودم برای طراحی قالب سایتم یک پروژه در ژاکت سرویس تعریف کردم که افراد متعددی قیمت هاشون رو براساس بودجه تعیین شده من پیشنهاد کردند من با توجه به رزومه فریلنسر ها یکیشون رو انتخاب کردم و طرح بسیار خوبی رو مطابق خواستم ایجاد کرد ولی با مطرح شدن این سوال نمیدونم طرح کپی شده یا نه 
اگر پاسخی دارید ممنون میشم با من به اشتراک بزارید.

لینک به ارسال
در 6 ساعت قبل، rezaalikhani گفته است :

سلام وقت همگی بخیر
سوال و پاسخ اقا مرتضی بسیار برام جالب بود دید خیلی خوبی بهم داد یک سوال برام پیش اومد چطور می تونیم متوجه کپی شدن یک طرح یا یک قالب بشیم بطور مثال برای اینکه متوجه بشیم متن نوشته شده در چه سایت هایی کپی شده پروسه سختی نیست و ابزار های متعددی وجود داره ولی برای اینکه بفهمیم طرح ریپ شدهیا نه ابزاری وجود نداره من خودم برای طراحی قالب سایتم یک پروژه در ژاکت سرویس تعریف کردم که افراد متعددی قیمت هاشون رو براساس بودجه تعیین شده من پیشنهاد کردند من با توجه به رزومه فریلنسر ها یکیشون رو انتخاب کردم و طرح بسیار خوبی رو مطابق خواستم ایجاد کرد ولی با مطرح شدن این سوال نمیدونم طرح کپی شده یا نه 
اگر پاسخی دارید ممنون میشم با من به اشتراک بزارید.

کسی که از قالب نال در  طراحی استفاده میکنه معمولا اسم و مشخصات در استایل رو تغییر میده، بنابراین از اینجا نمیشه فهمید. ولی 99 درصدشون دانش کافی برای تغییرات اسم کلاس ها و تمپلیت ها رو ندارن و باید ببنید این نوع از اسمهارو چه سازنده قالبی استفاده میکنه. مثلا توی اکثر قالبهای معروف صحیفه و جنه و جریده و غیره که خودم باهاش بیشتر سروکار داشتم... اسم tie lab توی فایلها به چشم میخوره. و میشه فهمید اصل قالب چی بوده و چه شرکت یا مرجعی سازنده اصلی بوده.

هرچند که جسارتا با توجه به مدل پستهای شما، فکر میکنم شما هیچ مشکل خاصی ندارید و فقط اومدید اینجا که سرویس جدید این سایتای قالب دزد رو تبلیغ بفرمایید. تو این انجمن ، (که البته متعلق به من هم نیست) خداروشکر دیگه دست این کسب و کارهای زرد و نال فروش و کرک فروش رو شده. 

این سایتا فقط مال همون قشر ناآگاه و تازه کار هست متاسفانه، چون اصل درآمد زایی اینها، از عنصری بنام ناآگاهی مشتری هست.

لینک به ارسال

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...