• اطلاعیه ها

  • Saeed Fard

   برگزاری میتاپ وردپرسی   14/08/96

   بعد از اولین دوره همایش وردپرس در ایران اگر پیگیر اخبار وردپرس بوده باشید، حتما خبر برگزاری چندین میتاپ و جلسه متعدد وردپرسی را شنیده‌اید، یکی از بحث‌های اصلی که محور اصلی این میتاپ‌ها بوده است برگزاری وردکمپ بود که به طور جدی دنبال می‌شود. این میتاپ‌ها و جلسات توسط جمعی از فعلان حوزه وردپرس در کنار وردپرس‌پارسی برگزار می‌شد و مسائل مربوط به این حیطه و از جمله وردکمپ مورد بحث قرار می‌گرفت. این بار با رایزنی‌هایی که با تیم اصلی وردپرس داشتیم در بخش دوم این رویدادها قصد داریم که میتاپ‌ها و جلسات وردپرسی را به صورت آزاد برگزار کنیم تا تمامی علاقه‌مندان و دوست‌داران وردپرس فرصت حضور داشته باشند و با گردهمایی، جامعه کاملتری از دوست داران وردپرس بسازیم و از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم.   بدیهی است که این رویدادها با رویکرد مثبت در جهت سود رسانی به جامعه وردپرس و افراد حاضر در آن برگزار می‌شود و برای تمامی علاقه‌مندان به وردپرس است. پس اگر یک کاربر معمولی وردپرس یا یک توسعه دهنده هستید می‌توانید در این رویدادها شرکت کنید. ما در ملاقات‌هایمان از موارد مختلف و کاربردی وردپرس صحبت می‌کنیم و علاقمند به توسعه هر چه بیشتر وردپرس در ایران هستیم. ما وردپرس را دوست داریم. عضویت در این گروه برای همه افرادی که مایل به پیوستن هستند بدون در نظرگرفتن توانایی‌ها، مهارت‌ها، وضعیت مالی و یا معیارهای دیگر باز و رایگان است. فضای میتاپ‌ها و جلسات ما دوستانه و آزادنه و دور از هرگونه تبعیض و رفتارهای زننده است. بر این اساس از تمامی دوستانی که علاقه‌مند به شرکت در میتاپ‌های وردپرس هستند دعوت می‌شود تا از طریق لینک زیر در سایت میتاپ اقدام به ثبت‌نام کنند و منتظر خبرهای برگزاری جلسات در آینده باشند . لینک ثبت نام و عضویت : https://www.meetup.com/Iran-WordPress-Meetup    
  • Saeed Fard

   نسخه جدید وردپرس پارسی رونمایی شد   05/09/96

   در پنجمین سال فعالیت از وردپرس پارسی و بعد از ارائه خدمات و سرویس‌های متفاوت به جامعه وردپرس ، برآن شدیم که نسخه جدید سایت وردپرس‌پارسی را بر اساس نیازها و خدمات جدیدی که قرار است ارائه شود طراحی و رونمایی کنیم ، از این جهت امروز یک ورژن از نسخه جدید رونمایی شد. در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف سایت می‌پردازیم.     در دوره فعالیت گروه وردپرس‌پارسی بیش از 13 افزونه مختلف به صورت رایگان از طرف گروه برای وردپرس نوشته و منتشر شد که در مجموع دارای 100هزار نصب فعال روی سایت‌های وردپرسی است و 500هزاربار از مخزن پلاگین‌های وردپرس دانلود شده‌اند. به همین دلیل قسمت اول وب‌سایت مختص معرفی افزونه‌های گروه وردپرس‌پارسی طراحی شده است که در آن لیستی کامل از افزونه‌ها به همراه توضیحات در اختیار کاربران است . روند تولید افزونه‌های رایگان در جهت توسعه و بومی‌سازی بیشتر وردپرس از طرف وردپرس پارسی ادامه دارد و بزودی افزونه‌های دیگری به آرشیو اضافه خواند شد.   گروه وردپرس‌پارسی که تا به این‌جا تمرکز بیشتر خود را روی پشتیبانی رایگان از وردپرس گذاشته بود تا مشکلات کاربران وردپرس فارسی را حل کند که حاصل این فعالیت 18 هزار کاربر در انجمن با 43 هزار موضوع و 255 هزار سوال جواب است، قرار است من بعد در عرصه آموزش وردپرس وارد شود و از تخصص اعزای گروه در این حوزه نیز استفاده کند تا مرجعی کامل، اصولی و درست برای آموزش وردپرس ایجاد شود. قسمت دوم وب‌سایت مربوط به مقالات و آموزش‌هایی است که روی وردپرس پارسی از طرف اعضای آن ارسال می‌شود.   در دنیای وردپرس اتفاقات مختلفی در حال روی دادن است که دانستن آن‌ها میتونه برای ما جالب و جذاب باشه، برگزاری وردکمپ‌ها، معرفی سرویس‌ها و خدمات جدید و ... که از جمله اخبار مهم در این حوزه می‌توان برگزاری اولین همایش وردپرس ایران در سال 93 و همایش‌های دیگر مربوط به وردپرس و معرفی سیاره وردپرس و همینطور خبر برگزاری میتاپ‌های وردپرسی در ایران اشاره کرد ، در قسمت آخر وب‌سایت به معرفی موارد این چنینی پرداخته می‌شود و همینطور گزارش‌های مرتب از فعالیت‌ها، میتاپ‌ها و رویدادهای وردپرسی در آن ارائه می‌شود .   در ادامه این فعالیت‌ها بزودی شاهد اخبار جدیدی از وردپرس‌پارسی خواهید بود. شما نیز به عنوان یکی از کاربران این جامعه وردپرسی می‌توانید ما را در توسعه هر چه بیشتر وردپرس یاری کنید. لینک مستقیم خبر : http://wp-parsi.com/wpparsi-new-version  
Ehsaan

انجمن چیه؟ حقوق هر فرد در انجمن چیه؟

1 پست در این موضوع قرار دارد

بعد از مشکلات متعددی که در باب عدم پاسخ‌گویی به پرسش‌های کاربران پیش اومد؛ تصمیم گرفتم مهم‌ترین دلیل این پرسش‌های بی‌پاسخ و بی‌نظمی گاهی که در این انجمن و بقیه انجمن‌ها مشاهده میشه رو توضیح بدم.

[دوستان، این مقالک نظرات شخصی خودم در مورد این مسئله هست و لاغیر.]

انجمن چیه؟

انجمن، یه محل هست برای بحث و گفتگو. انجمن‌ها انواع مختلفی دارن، مثل انجمن حقوقی، انجمن فقهی، انجمن تخصصی و انجمن پشتیبانی، هر انجمن در حوزه خودش فعالیت می‌کنه.

در انجمن، وظیفه تمامی اعضا، بحث و گفتگو هست، این بحث و گفتگو میتونه در قالب پاسخ یا پرسش باشه. بنابراین تمامی کاربرا در قبال انجمن مسئولیت نسبت به حفظ انجمن (دقت کنید حفظ انجمن ) دارن و کسی هم نمیتونه منکر این قضیه باشه.

انجمن پشتیبانی

انجمن پشتیبانی یکی از انواع انجمن‌های تخصصی هست که خوشبختانه در ایران، دو انجمن فعال در همین دسته‌بندی داریم که یکی از اون‌ها، این انجمن، یعنی انجمن پشتیبانی وردپرس پارس هست.

اما انجمن پشتیبانی یعنی چه؟ تعریف شخصی من: انجمن پشتیبانی محلی هست برای بحث و گفتگو در مورد مشکلات و سوالات و چیزی که اونو از انجمن معمولی متمایز میکنه، جو تخصصی و کمک کاربرا به هم هست.

کلمه پشتیبانی به خوبی بیان میکنه که شما میتونید به انجمن و پاسخ‌ها و پرسش‌هاش تکیه کنید، وظیفه هر کس این هست که مشکلاتی که پیش اومده رو با جستجو در همین انجمن حل کنه یا اگه می‌بینه کسی به مشکلی برخورده که راه حلش رو می‌دونه، قطعاً باید تا جایی که بتونه، دریغ نکنه. اینطوری انجمن زنده میمونه و همه چیز به خوبی پیش میره.

انجمن مثل یه ماشین میمونه

هر ماشین، قطعاتی داره که اگه هرکدوم گم شه، ممکنه کلاً توی کار ماشین اخلال ایجاد کنه یا وظیفه خودش رو محول کنه به قطعات دیگه که حتی ضعیف تر هستن.

در هر انجمن پشتیبانی، کمک کاربرا (منظور از کاربر، منظورم کاربر عادی هست که مسئولیت مشخصی نداره) به هم، یه قطعه مهم از این ماشین هست که اگه نباشه، قطعاً مشکلات خیلی زیادی رو برای انجمن به وجود میاره.

با حذف این قطعه یا کوچیک‌شدن (کمرنگ شدن نقش کاربرا)، وظیفه به دوش مدیرا و کسانی که وظیفه و مسئولیت مشخص در انجمن دارن، میوفته. بنابراین وظیفه مدیران روز به روز سنگین‌تر میشه و نقش کاربرا کمرنگ‌تر میشه.

متأسفانه از ابتدا، این قطعه مهم در ماشین‌های انجمن پشتیبانی ایران، حذف شده بوده و یا اصلاً دیده نمیشه و جدی گرفته نمیشه. در واقع کسی که باید انجمن رو بچرخونه و زنده نگه داره خود کاربرا هستن، ولی چون دکمه ایجاد تاپیک رو فعال میبینن، بنابراین هر مشکل خودشون رو مطرح میکنن و جواب میگیرن و با طلبکاری میرن بیرون! و اصلاً براشون اهمیت نداره که پاسخ‌دهنده (چه کاربر چه مدیر)، چقدر زحمت کشیده یا بقیه چه مشکلاتی دارن که شاید اون بتونه پاسخ بده.

همین روند باعث شده که کاربرای زیادی رو ببینیم که با 1000 یا 2000 تاپیک و سوال (که 80% اونا هم تکراری هستن یا درمورد قالب‌های تجاری!!!)، فقط 100-120 پاسخ زدن که 98% اون پاسخ‌ها، یا آپ بودن یا اعتراض به عدم پاسخگویی!!!!*

یعنی سوال نپرسیم؟

منظور من ابداً نپرسیدن سوال نبود.

اگه کسی سوال نپرسه، قطعاً انجمن میخوابه، کسی که میخواد پاسخ بده، به چی پاسخ بده؟!

بنابراین سوال پرسیدن قطعاً اصلی‌ترین جزء هر انجمن پشتیبانی هست.

اما بحث و منظور اصلی این مقالک، بیان نقش پاسخگویی همه کاربرا هست. اگه ما بتونیم همونطور که نقش پرسش سوال رو در انجمن تبیین کردیم، نقش پاسخ‌دادن کاربر رو هم تبیین کنیم، قطعاً 99.9% تاپیک‌ها و مشکلات، پاسخ داده میشن.

من چیزی بلد نیستم، با توجه به چیزی که شما میگید، پس من نمیتونم فعالیتی داشته باشم؟

البته که میتونید. شما اوایل عضویت و مطالعتون چیزی بلد نیستید، اما قطعاً چیزهای زیادی یاد میگیرید و میتونید به کسایی که از شما هم پایین ترن و مثل مدتی پیش شما، از 0 میخوان شروع کنن، کمک کنین.

الان میخواید با این تاپیک بگید که مدیرا مسئولیتی ندارن؟

مدیرا وظیفه‌ای در قبال پاسخگویی ندارن، ما همه مسئولیت در قبال پاسخگویی. دقت کنید که وظیفه با مسئولیت فرق داره.

دوست ندارم کمک کنم! مشکلیه؟

خیر دوست عزیز، هیچ مشکلی نیست! دو حالت هست:

1. شما اشتباه اومدید، انجمن پشتیبانی قطعاً جای چنین کسانی، شما میتونید با استخدام یه پاسخگو 24 ساعته، مشکل خودتون رو حل کنید. خوشبختانه پول زیادی هم در ماه نمیگیرن.

2. کسی که به دیگران کمک نمیکنه، قطعاً نمیتونه از کمک بقیه هم استفاده کنه، بنابراین دور از انتظار نیست که کسی که نمیخواد کمک کنه، در سطح علمی کنونی خودش درجا بزنه و توانایی پیشرفت رو نداشته باشه.

با انتشار این مقاله، انتظار ندارم که به کسی بربخوره یا ناراحت بشه، چون چنین منظوری هم ندارم.

موفق باشید.

« زکات علم، نشر آن است »

پانویس *: آمار دقیق نیست، تقریبی و بر مبنای کاربرای 3 انجمن پشتیبانی ایرانی هست.

12

به اشتراک گذاری این پست


لینک به پست

برای ارسال نظر یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید نظر ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در انجمن ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !


ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید


ورود به حساب کاربری