• اطلاعیه ها

• Saeed Fard

برگزاری میتاپ وردپرسی   14/08/96

بعد از اولین دوره همایش وردپرس در ایران اگر پیگیر اخبار وردپرس بوده باشید، حتما خبر برگزاری چندین میتاپ و جلسه متعدد وردپرسی را شنیده‌اید، یکی از بحث‌های اصلی که محور اصلی این میتاپ‌ها بوده است برگزاری وردکمپ بود که به طور جدی دنبال می‌شود. این میتاپ‌ها و جلسات توسط جمعی از فعلان حوزه وردپرس در کنار وردپرس‌پارسی برگزار می‌شد و مسائل مربوط به این حیطه و از جمله وردکمپ مورد بحث قرار می‌گرفت. این بار با رایزنی‌هایی که با تیم اصلی وردپرس داشتیم در بخش دوم این رویدادها قصد داریم که میتاپ‌ها و جلسات وردپرسی را به صورت آزاد برگزار کنیم تا تمامی علاقه‌مندان و دوست‌داران وردپرس فرصت حضور داشته باشند و با گردهمایی، جامعه کاملتری از دوست داران وردپرس بسازیم و از تجربیات یکدیگر استفاده کنیم.   بدیهی است که این رویدادها با رویکرد مثبت در جهت سود رسانی به جامعه وردپرس و افراد حاضر در آن برگزار می‌شود و برای تمامی علاقه‌مندان به وردپرس است. پس اگر یک کاربر معمولی وردپرس یا یک توسعه دهنده هستید می‌توانید در این رویدادها شرکت کنید. ما در ملاقات‌هایمان از موارد مختلف و کاربردی وردپرس صحبت می‌کنیم و علاقمند به توسعه هر چه بیشتر وردپرس در ایران هستیم. ما وردپرس را دوست داریم. عضویت در این گروه برای همه افرادی که مایل به پیوستن هستند بدون در نظرگرفتن توانایی‌ها، مهارت‌ها، وضعیت مالی و یا معیارهای دیگر باز و رایگان است. فضای میتاپ‌ها و جلسات ما دوستانه و آزادنه و دور از هرگونه تبعیض و رفتارهای زننده است. بر این اساس از تمامی دوستانی که علاقه‌مند به شرکت در میتاپ‌های وردپرس هستند دعوت می‌شود تا از طریق لینک زیر در سایت میتاپ اقدام به ثبت‌نام کنند و منتظر خبرهای برگزاری جلسات در آینده باشند . لینک ثبت نام و عضویت : https://www.meetup.com/Iran-WordPress-Meetup    
Mahdigp

اهمیت پانوشت (فوتر) در یک وب سایت

2 پست در این موضوع قرار دارد

پانوشت یا همون فوتر، که ما در این مقاله از کلمه پانوشت استفاده می کنیم، موضوعی است که بیشتر اوقات طراحان وب البته برخی از طراحان وب اونو در طراحی فراموش کرده یا مورد اهمیت قرار نمی دهند، اما این قسمت خیلی مهم هست.

یک طراح وب، طراحی خود را باید بر نظر انتظارات کاربران پیش ببرد و به اصطلاح یک طرح کاربرپسند رو ایجاد کند.

هیچ طراح زبر دستی به اهمیت پانوشت (فوتر) به عنوان یک قسمت بزرگ (از نظر محتوایی) نگاه نمی کنه بیشتر به عنوان یک قسمت کوچیک با ارجاع محتوایی خاص اونو طراحی می کنند.

این ارجاع محتوایی خاص از کپی رایت، سیستم مورد استفاده، طراح اون قالب (پوسته)، سال تاسیس، پیوندهای مفید داخلی وب، برای وب سایت های تجاری شماره تماس و از این دست اطلاعات کوچیک و مفید رو می تونه در خودش جای بده. که معمولا هر بازدید کننده وبی انتظار داره تا با اونا مواجه بشه، برای رسیدن به اطاعات مفید که نیازمند ارتباط و اطلاعات با وب سایتی که در حال مشاهده اون است.

به چند مثال که بصورت عکس برای شما فراهم آوردم توجه کنید :

Newbie-ir-Footer.png

پانوشت سایت تازه وارد

Pourali-net-Footer.png

پانوشت سایت پورعلی دات نت

wp98-footer.png

پانوشت سایت همیار وردپرس

پس تا اینجا متوجه شدیم که طراحی یک پانوشت (فوتر) عالی و کار آمد می تونه اثر زیادی در محبوب شدن وب سایت شما بگذاره! منم کم کم باید به دنبال یک ایده بهتر برای پانوشت گراوب باشم.

البته جدیدا در طراحی مجلات آنلاین مشاهده می کنیم که یک فوتر بزرگ در انتهای وب سایت جا خوش کرده و امکانات جذابی به بازدید کننده ارائه میده نظیر آخرین مطالب، پیوند ها و حتی فرم تماس با ما که این نوع طراحی بهتر برای همون مجلات آنلاین باشد چون یک وب تجاری با این طراحی بازدید کننده رو سردرگم می کنه.

برخی از ملزومات در پانوشت :

همانطور که در بالا گفتیم پانوشت باید بصورت عادی یک ارجاع محتوایی خاص رو داشته باشه برای همین ما یک اشاره به محتوایی که می تونه در پانوشت قرار بگیره داریم :

• اطلاعات تماس (ایمیل (رایانامه) ، شماره تماس، آدرس محل کار و …)
  • پیوند به شبکه های اجتماعی شما ( فیسبوک (Facebook),توییتر (Twitter),گوگل پلاس (Google+) )
  • لینک های منوی (شامل لینک به موضوعات یا بایگانی وب سایت شما)
  • کپی رایت، حق نشر (اشاره به محتوا و اجازه نشر به بازیدکننده ها و بزور بودن وب سایتتون)
  • لینک به نقشه سایت (Site map)
  • اعتبارات (تصویر یا قالبی که از اون استفاده می کنید، پشتیبانان شما و لینک به سایت های دیگر شما)
  • لینک به قوانین و خط مشی وب سایتتون

اما هیچ کدوم از موارد بالا یک الزام نیست شما میتونید ایده خودتون رو برای پانوشت اجرا و طراحی کنید. مثلا چند ایده جذاب که میتونه به عنوان پانوشت قرار بگیره رو در زیر بهش اشاره می کنم:

• جعبه جستجو
  • دکمه RSS
  • دکمه بازگشت بالا (ایده جالبیه)
  • حمایت از شما
  • ابر برچسب ها
  • فرم تماس با ما (که در بالا هم اشاره کردم)
  • لیست پیوندها

و از این دست ایده های کوچیک میتونه در پانوشت به عنوان ایده خود ساخته قرار بگیره. اما به این نکته توجه کنید که هر چیزی نمیتونه باعث جذاب شدن پانوشت باشه گاهی باعث از دست دادن جذابید و کار میشه.

برخی از ممنوعات در پانوشت :

• متن های بزرگ و گیج کننده، یک اشتباه بزرگ ! دیدیم که بعضی وب ها و طراحان وب یک متن بزرگ (معمولا درباره ما) رو در پانوشت قرار میدن البته این کار می تونه در وب های تجاری یا استاتیک خوب جلوه بده اما مطمئنا در وب های خبری، مجله خبری نه تنها جلوه خوبی نداره بلکه اثر بد هم بر روی قرار میده.
  • توجه نکردن به پانوشت بطور مثال تاریخ بروزرسانی، برخی طراحی ها بصورت دستی تاریخ فعالیت وبسایت (بطور مثال ۲۰۱۰-۲۰۱۲) رو وارد می کنند و هنگامی که تاریخ تغییر می کنند مدیر وب به دلایل مختلف (فراموشی یا نداشتن مهارت) از تغییر این تاریخ فراموش می کند و یک بازدیدکننده حرفه ای ارزشی در دیدن این وب سایت قائل نمی شود. پس دقت کنیم!

پس همیشه دقت داشته باشید پانوشت یک قسمت بسیار مهم هست، اونو فراموش نکنیم. شما می تونید کل این مقاله رو در نظر نگیرید و یک ایده خودساخته و بسیار حرفه ای تر ایجاد کنید اما مهم اینه که به پانوشت اهمیت بدید، نبود پانوشت در یک وبسایت ظاهر جالبی رو نداره، یعنی به همون اندازه که سربرگ (هدر) به عنوان چهره اصلی وب شما قابل اهمیت هست، پانوشت (فوتر) هم مثل کفش icon_biggrin.gif یک شخص قابل اهمیت و توجه هست.

امیدوارم این مقاله (اهمیت پانوشت (فوتر) در یک وب سایت) مورد توجهتون قرار گرفته باشه، به امید موفقیت بیشتر …

مـــنبع گراوب | دنیای گرافیک و طراحی وب

4

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• مطالب مشابه

• توسط سعید فرزادی پور
      با عرض سلام
      من به مشکلی خوردم که راه حل اون رو نمیدونم
      در هدر سایت یک نویگیشن بار دارم که منوی اصلی سایتم به صورت دراپ داون در این نویگیشن بار وجود داره ، قال سایت من shaply هستش و استفاده از ویجت ها در body بازه ، من با استفاده از یک ویجت اسلایدر در بالاترین قسمت و زیر هدر سایت که ارتفاع اونم 55 پیکسل هستش اسلایدر بزرگ ایجاد کردم ، و حالا زمانی که میرم روی دراپ داون ها متاسفانه تا قبل از اسکرول کردن به پایین ، زیر منو ها به زیر اسلایدر میرن ، اما بعد از اسکرول کردن به پایین این مشکل حل شده و منو ها و زیر منو ها نمایش داده میشن ، هرچه z-index رو افزایش دادم نتیجه ای نداشت ، چطور میتونم این مشکل رو حل کنم ؟
      و سوال دوم این که در این تم منو ها اول به پایین و بعد به راست باز میشن و من میخوایم سایت رو به صورت فارسی داشته باشم و میخوام اول به پایین و بعد به چپ باز بشن منو ها , چه تغییری میتونم در css ایجاد کنم ؟
    • توسط poruamohammady
      سلام دوستان من یه مدت هست افزونه هایی که نصب می کنم ورد پرس بهم این اخطار هار رو میده کسی میتونه کمک کنه برای مثال تازگی ها افزونهwp-super cacheرو که نصب کردم این اومد قبلا هم چیزای دیگه بود مرسی اگر راهنمایی کنید

• توسط mehran-b
      با سلام و عرض ادب خدمت تمامی کاربران انجمن وردپرس پارسی

امروز یک کدی براتون قرار میدم که با استفاده از این کد میتونید به تمامی پست های یه دسته خاص از وب سایتتون متای robots با مقدار noindex,follow اضافه کنید.

در صورت نصب بودن افزونه سئو وردپرس
      add_filter('wpseo_robots', 'mehran_specific_category_posts_add_noindex_yoast'); function mehran_specific_category_posts_add_noindex_yoast($content) { if(is_single() && in_category(777)) { return "noindex,follow"; } return $content; } در صورت نصب نبودن افزونه سئو وردپرس
      add_action('wp_head', 'mehran_specific_category_posts_add_noindex'); function mehran_specific_category_posts_add_noindex() { if(is_single() && in_category(777)) { $output = '<meta name="robots" content="noindex,follow" />' . "\n"; } echo $output; }  
      توجه1: کدهای بالا رو باید در فایل functions.php قالب سایتتون و زیر اولین
      <?php قرار بدید.
      توجه2: به جای عدد 777 در کد باید آیدی دسته ای رو قرار بدید که قراره پست هاش noindex,follow بشن.

موفق باشید
    • توسط mbonjakhi
      باسلام
      سوالی از خدمتتون داشتم.
      میشه من یه دامنه .ir خریداری کنم و کد های یک سایت خاص رو کلا کپی کنم و تو دامنه خودم بکار ببرم؟
      یعنی اینکه دیگه نیازی به طراحی سایت نداشته باشه و به راحتی سایتم ساخته بشه؟
      اگه امکانش هست واسم یه مقدار توضیح بدید باید چیکار  کنم.
      ممنون
    • توسط behnam_buss
      سلام
      بخش دسته بندی محصولات در ووکامرس من غیرفعال شده و دسته بندی هایی که قبلا انجام داده بودم رو نمی تونم ببینم و ویرایش کنم و یا حتی وقتی یه دسته بندی جدید هم می سازم نمایش داده نمیشه.
      هر محصول هم که اضافه می کنم و جایی که باید محصول رو تو دسته بندی خودش قرار بدم بازم دسته بندی رو تو قسمت ویرایش خود محصول نمی بینم و نمی تونم تو دسته ی خاص خودش قرار بدم.
      ضمنا همین مشکل برای بخش فهرست های سایتم هم بوجود اومده و فهرست ها رو نمی بینم و کلا بخش فهرست های وردپرسم غیرفعال شده و نمی تونم فهرست جدید بسازم.
      نکته ای که هست اینه که فهرست ها و دسته بندی های قبلی که ساخته بودم تو خود سایت که داره نمایش داده میشه درسته و تو بخش مدیریت وردپرس این مشکلات وجود داره!!!